Planując budowę domu jednorodzinnego, na pewno rozważasz również postawienie garażu. Do wyboru masz garaż wolnostojący lub znajdujący się w bryle budynku. Oba te rozwiązania mają swoje zalety i wady. Na to, gdzie będzie znajdował się garaż, wpływ ma kilka czynników, m.in. kształt działki, ukształtowanie terenu oraz nasze preferencje i budżet, którym dysponujemy.
Solidny projekt domu dopasowany do potrzeb klienta
Jako inwestor od razu musisz postawić na projekt, który będzie uwzględniał indywidualne potrzeby. Jedna z nich odnosić się będzie do garażu i jego umiejscowienia – jako budynek wolnostojący lub w bryle budynku. Na tym etapie musisz też wiedzieć czy będzie to garaż jedno- czy dwustanowiskowy.
Garaż w bryle budynku – zalety i wady
Projekty domów jednorodzinnych z garażem w bryle budynku to przede wszystkim oszczędność miejsca na działce. Może to być szczególnie istotny aspekt przy małych lub wąskich działkach. Garaż połączony z przestrzenią mieszkalną to łatwiejsza komunikacja, bez konieczności wychodzenia na dwór. Takie rozwiązanie szczególnie docenisz w deszczowy dzień. Garaż w bryle budynku jest przeważnie tańszy w budowie niż garaż wolnostojący. Część ścian budynków jest wspólna, nie ma konieczności wykonywania fundamentów dla dwóch niezależnych budynków, co jest zdecydowanie bardziej kosztowne niż wykonanie fundamentów pod jeden budynek o większej powierzchni. Nad garażem często mieści się część mieszkalna, nie ma więc konieczności wykonywania dodatkowych połaci dachowych.Takie rozwiązanie pozwala też na ograniczenie kosztów związanych z wykonaniem projektu. Nie musisz zamawiać dodatkowego opracowania projektowego.
W garażu wbudowanym w bryłę budynku należy zainstalować dobry system wentylacyjny, który uniemożliwi przedostanie się spalin, które mogą stanowić zagrożenie zdrowia i życia, do części mieszkalnej. Musisz też pamiętać o wykonaniu prawidłowej izolacji termicznej na ścianie pomiędzy garażem a domem. W przeciwnym razie narazisz się na dodatkowe niepotrzebne koszty związane ze stratami ciepła.
Garaż wolnostojący – zalety i wady
O ile garaż w bryle budynku musi powstać równocześnie z domem, o tyle na dodatkowy wolnostojący budynek można zdecydować się zawsze, bez względu na to, kiedy zakończyła się budowa części mieszkalnej. Daje to możliwość rozłożenia w czasie kosztów związanych z budową. Osobny garaż daje możliwość zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa związanego z emisją spalin. Garaż wolnostojący można wybudować w tańszej technologii, której w przypadku budowy domu byśmy nie zastosowali.
Wśród wad tego rozwiązania wymienić można konieczność zastosowania dodatkowych systemów antywłamaniowych oraz doprowadzenia instalacji do niezależnego budynku. Garaż wolnostojacy to również dodatkowe koszty związane m.in. z przygotowaniem niezależnej dokumentacji projektowej czy ponownym zatrudnieniem ekipy budowlanej (jeżeli na budowę garażu zdecydujesz się już po zakończeniu budowy domu).
Podsumowując, aby wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie, powinieneś dokładnie przeanalizować zarówno swoje obecne, jak i przyszłe potrzeby, a także sposób, w jaki chciałbyś użytkować swój garaż i na tej podstawie podjąć decyzję. Dostępnych jest wiele rozwiązań i na pewno uda Ci się znaleźć tę alternatywę, która będzie najlepiej do Ciebie dopasowana.
Zdjęcie: Projekt M262a – Słuszny wybór – wariant I, arch. Katarzyna Słupeczańska
Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl