Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Jak powstaje futon?

Dom Data publikacji - 17 lutego 2021 Autor - Redakcja look-design.pl
futon

Futony, czyli tradycyjne japońskie materace, to najbardziej charakterystyczny element wyposażenia wschodniej sypialni. Układa się je na specjalnej macie – tatami, a rankiem zwija, by zyskać dodatkową przestrzeń we wnętrzu. Japoński materac do spania na podłodze wykonany jest z naturalnych materiałów i stanowi doskonałe podparcie dla kręgosłupa. Jak powstaje futon i dlaczego jest tak wyjątkowy?

Z czego powstaje futon?

Tradycyjne japońskie futony składają się bawełnianego albo lnianego pokrowca oraz naturalnego wypełnienia. Materac jest stosunkowo cienki i choć wypełnienie – na pierwszy rzut oka – sprawia wrażenie niewystarczającego, by podeprzeć kręgosłup, to tylko złudzenie, ponieważ ten ekologiczny materac uznawany jest za jedno z najwygodniejszych rozwiązań do spania. 

Specjalnie dobrane wypełnienie z naturalnych materiałów sprawia, że futon do spania na podłodze polecany jest także dla alergików. Tradycyjne futony są w pełni ekologiczne, a po zużyciu nie zaszkodzą środowisku naturalnemu. Coraz częściej materace stylizowane na japońskie futony pojawiają się w sklepach meblarskich. Są wygodne, ale nie mają one wszystkich właściwości tradycyjnych futonów. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości i chcesz, by Twój materac był wykonany z naturalnych materiałów, wybierz futony tworzone metodą tradycyjną. Są droższe od materaców dostępnych w sieciówkach, jednak różnicę zauważysz od razu!

Jak powstaje futon? 

Historia futonów sięga XVII wieku, kiedy były one synonimem luksusu. Choć od tego czasu minęło kilka stuleci, to jednak nadal, te najwyższej jakości, tworzy się ręcznie. 

Każdy materac produkowany jest na indywidualne zamówienie klienta. Krojczy i szwaczki przygotowują pokrowiec z bawełny lub lnu. Następnie układany jest wkład tworzony według odpowiedniej konfiguracji. Po umieszczeniu wkładu w pokrowcu wypełnienie podlega pikowaniu na wskroś wraz z pokrowcem – dzięki temu warstwy nie przesuwają się między sobą. Pikowanie to charakterystyczny element futonu i jego nieodłączna cecha.

Kilka słów o wypełnieniu

Do stworzenia oryginalnego japońskiego materaca wykorzystuje się wełnę, bawełnę, len oraz włókno kokosowe lub konopne. Bawełna świetnie sprawdza się jako materiał na pokrowiec, a ponadto idealnie dopasowuje się do ciała; dzięki niej materac – futon bardzo dobrze podpiera kręgosłup. Bawełniany pokrowiec przepuszcza powietrze oraz pochłania pot, dlatego jeśli zdarza Ci się budzić w przepoconej piżamie, japoński materac to doskonały wybór. Wełniane wypełnienie pozwala na zachowanie komfortu cieplnego. Latem wełna chłodzi, zimą z kolei grzeje. Włókna kokosowe zapewniają doskonały przepływ powietrza, nie pochłaniają także wilgoci. 

Współcześnie coraz częściej możemy spotkać się z zachodnim odpowiednikiem japońskiego materaca. Z czego powstaje futon w stylu zachodnim? Wykorzystuje się w nich końskie włosie, stosowane często jako wypełnienie tapicerskie. Dzięki niemu możliwe jest osiągnięcie pożądanej grubości, ponieważ japońskie futony są cieńsze od europejskich. Oprócz naturalnych materiałów w skład wypełnienia wchodzi też często lateksowa pianka. Zachodnie futony umieszcza się także zwykle na drewnianych stelażach, które mogą być wykorzystywane jako łóżka, sofy lub fotele. 

Tradycyjnie futony rozkłada się na matach tatami: możesz zdecydować się na takie rozwiązanie, jeśli szukasz dobrej opcji dla niewielkiej przestrzeni. Rano futon możesz zwinąć i ułożyć pod ścianą lub na szafie, a matę wykorzystać jako miejsce do odpoczynku w ciągu dnia.

Tradycyjny futon: dla kogo?

Materace w stylu japońskim polecane są wszystkim osobom cierpiącym na bóle kręgosłupa. Choć spanie na podłodze z pozoru wydaje się najgorszym możliwym rozwiązaniem, to jednak wiele osób już po pierwszej nocy na futonie odczuwa ulgę w dolegliwościach. 

Materac futonowy jest elastyczny, ale nie sprężynuje; jest także twardszy od tradycyjnego materaca łóżkowego, co dla osób cierpiących na ból pleców będzie prawdziwym zbawieniem. Wykorzystanie naturalnego wypełnienia sprawia, że materac w stylu japońskim jest propozycją dla alergików: ze względu na cyrkulację powietrza futony są wolne od roztoczy. Ponadto materac jest na tyle lekki, że może – a nawet powinien – być regularnie wietrzony, dzięki czemu na bieżąco pozbywasz się kurzu z jego powierzchni.

Futon z powodzeniem może zastąpić dziecięce łóżko. Materiały wykorzystane do produkcji są wolne od chemikaliów, które mogą podrażniać delikatną skórę malucha. Futon dla dziecka to także alternatywa dla łóżeczka ze szczeblami. 

Jeśli szukasz sposobu na zdrowy sen i cenisz sobie wygodę, ale również szukasz ekologicznych rozwiązań, tradycyjny japoński materac to doskonały wybór!

Zobacz nasze propozycje www.futon.pl

Redakcja look-design.pl

Staramy się inspirować i dostarczać pomysłów na stworzenie wyjątkowej przestrzeni – zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Dzielimy się poradami, analizujemy nowości rynkowe i proponujemy sprawdzone rozwiązania, które pomagają urządzić dom z klasą i smakiem. Z nami odkryjesz, jak połączyć estetykę z praktycznością, aby Twoja przestrzeń była zarówno piękna, jak i funkcjonalna.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?